MESAR

Mesari mogu naći zaposlenje unutar svih procesa obrade mesa od poslova klanja i tranširanja, obrade pojedinih dijelova, kategorizacije, prerade mesa i proizvodnje mesnih prerađevina do same prodaje svježeg mesa i mesnih prerađevina. Polaznici ovog programa upoznat će se s teorijom i praksom svih postupaka unutar mesne proizvodnje. Procesi unutar mesne industrije započinju poslovima preuzimanja stoke za klanje, omamljivanja i klanja, rasijecanja trupa, vađenja iznutrica, obrade pojedinih dijelova mesa te razvrstavanja mesa za proizvodnju. Polaznici se također upoznaju s postupcima konzerviranja mesa kemijskim sredstvima ili kroz procese zaleđivanja i dimljenja u svrhu izrađivanja trajnih i polutrajnih suhomesnatih proizvoda te obarenih i polutrajnih kobasica i salama.

Osim same proizvodnje mesari se također zapošljavaju u trgovinama gdje ispunjavaju odgovornosti kupovine mesa, pripreme za prodaju te same prodaje koja uključuje postupke poput rezanja, rasijecanja, oblikovanja i konačno vaganja mesa te izračuna cijene i umatanja. Budući da ovo zanimanje uključuje rad s prehrambenim namirnicama od iznimne je važnosti da se polaznici nauče pridržavati i provoditi higijenske postupke te da znaju prepoznati i sanirati nepoželjne promjene na mesu i mesnim prerađevinama. Upravo se iz ovog razloga od polaznika očekuje da imaju uredna osjetila vida, njuha i okusa te sposobnost raspoznavanja boja. Osim toga zbog rada s oštrim alatima te strojevima u preradi mesa također je od iznimne važnosti da se savjesno pridržavaju mjera zaštita na radu.

Uz navedena praktična znanja polaznici također razvijaju administrativne vještine vođenja dokumentacije za održavanje i skladištenje mesa i mesnih prerađevina, dokumentacije za proizvodnju mesa i mesnih prerađevina te uče kako izračunati cijene pri prodaji mesa i mesnih prerađevina. Uz to polaznici se upoznaju s različitim strojevima i alatima unutar ovog zanimanja, s njihovim korištenjem i održavanjem.

Budući da se ovo zanimanje uglavnom obavlja stojeći te učestalo podrazumijeva podizanje i prenošenje velikih tereta, za polaznike ovog programa poželjno je da su snažne tjelesne građe te da posjeduju tjelesnu izdržljivost, snagu, spretnost ruku te zdrav mišićno-koštani sustav. Radi same prirode posla također je od iznimne važnosti da su polaznici emocionalno uravnotežene osobe urednog kognitivnog funkcioniranja.

Školovanje u ovom programu traje tri godine te završava izradom i obranom završnog rada nakon čega se izdaje završna svjedodžba i stječe zvanje mesar što se upisuje u radnu knjižicu. Nakon položenog majstorskog ispita mesari imaju mogućnost otvaranja vlastitog obrta.

3 godine

Za ovo zanimanje poželjno je da polaznici imaju snažnu građu i dobar mišićno-koštani sustav te uredna osjetila vida, njuha i okusa te sposobnost razlikovanja boja.

Cijena jedne godine programa za stjecanje srednje stručne spreme za zanimanje mesar je 6.700 kn. Mogućnost plaćanja u 5 rata po 1.340 kn. U cijenu nije uključen završni ispit.

Ako program upisujete kao prekvalifikaciju ukupna cijena ovisit će o broju dopunskih i razlikovnih predmeta koje morate položiti. Školarina se formira na temelju upisnine koja iznosi 500 kn, broja razlikovnih predmeta, te završnog ispita. Cijena svakog razlikovnog predmeta je 450 kn, a dopunskog ili popravnog ispita 225 kn. Mogućnost plaćanja školarine do 10 mjesečnih rata. Za točan izračun ukupne cijene programa prekvalifikacije pošaljite upit ili se obratite voditelju programa.

programa za zanimanje mesar

Strani jezik

Matematika u struci

Higijena i sanitacija